bezsenność co to znaczy
Bezsenność co to znaczy. Czym jest powiązane z trudnościami w zasypianiu, kontynuowaniu snu.

Czy przydatne?

Definicja Bezsenność

Co to znaczy Bezsenność: (z łaciny Insomnia) - subiektywne zaburzenia powiązane z trudnościami w zasypianiu, kontynuowaniu snu, inicjalnym budzeniem się, snem przerywanym albo snem nieregenerującym. Kryterium diagnostycznym bezsenności jest skrócenie etapy snu połączone z obiektywną sennością albo subiektywnym poczuciem zmęczenia występującymi pośrodku dnia. Brak zmian samopoczucia pośrodku dnia wskazuje na pomniejszone zapotrzebowanie na sen.
Bezsenność jest jedną z przeważnie zgłaszanych choroby - około 10-20 % osób dorosłych zgłasza bezsenność w stopniu umiarkowanym i ciężkim. Przeważają kobiety, a częstość występowania bezsenności wzrasta z wiekiem.
Najczęstszymi powodami psychicznymi są zaburzenia lękowe i depresja. Powodami zaburzenia zasypiania i kontynuowania snu mogą być także na przykład alkohol i napoje zawierające kofeinę, a również niewłaściwa higiena snu. Do pozostałych głównych przyczyn bezsenności należy pomniejszenie się w okresie starzenia się ilości produkowanej i uwalnianej melatoniny. Bezsenność o takim podłożu leczy się stosując syntetyczny hormon (melatoninę).
Następstwa bezsenności:
utrzymujące się uczucie zmęczenia
chwiejność i upośledzenie nastroju
trudności w koncentracji
zaburzenia pamięci
senność pośrodku dnia
Bezsenność może również powodować nawet 4-krotne powiększenie ryzyka dolegliwości niedokrwiennej serca, powiększenie ryzyka wystąpienia chorób psychosomatycznych, upośledzenia układu odpornościowego, wystąpienia wypadków i liczby hospitalizacji.
Jeżeli bezsenność nie jest uwarunkowana stanem zdrowia, diagnozuje się bezsenność pierwotną.
Podział bezsenności:
- przygodna (kilka dni)
- krótkotrwała (do 3 tygodnia)
- przewlekła (dłużej niż 3 tygodnie)