fiksacja co to znaczy
Fiksacja co to znaczy. Czym jest systemów obronnych znanych w psychologii. Bazuje na kurczowym.

Czy przydatne?

Definicja Fiksacja

Co to znaczy Fiksacja: (od z łaciny figere, przybijać) - Jeden z systemów obronnych znanych w psychologii.
Bazuje na kurczowym trzymaniu się wyuczonych systemów przystosowania (myśli i zachowań), dzięki czemu nie dopuszcza się myśli, które mogłyby wywołać frustrację. Daje to krótkotrwały zysk psychologiczny w formie zmienjszenia napięcia (co jest fundamentalnym zadaniem systemów obronnych), jeżeli zagrożenie minie, lecz uniemożliwia przystosowanie się do niego.
Odznacza się także tak zwane fiksacje rozwojowe. Polegają one na zablokowaniu się rozwoju emocjonalnego na pewnej fazie i braku przejścia do następnej etapy rozwojowej. W tym sensie na przykład w psychoanalizie używa się sformułowań "fiksacja oralna", "fiksacja analna" i tak dalej jako ustalenia rozwojowej fiksacji energii libidalnej - "fiksacja libidalna" (szerzej patrz: postęp psychoseksualny).
Fiksacje rozwojowe powiązane są z frustracją i deprywacją potrzeb charakterystycznych dla danego wieku rozwojowego. Jeżeli w danym okresie jest zbyt sporo albo za niewiele frustracji fundamentalnych dla danego wieku potrzeb, prowadzi to do fiksacji. W skutku takiej fiksacji na przykład dorosła osoba żywić może stany wewnętrzne, dylematy, metody myślenia i tak dalej charakterystyczne dla młodszego wieku rozwojowego. Na przykad dorosły mężczyzna mieszka z rodzicami i nie przeżywa pragnień założenia własnej rodziny, związania się z inną bliską osobą, źle się czuje w przypadkach faktycznej niezalezności i tym podobne
Fiksacja może być również następstwem mocnych frustracji życiowych i stresu, który przekracza możliwości adaptacyjne. Taka fiksacja (w okolicy innych konsekwencji) pojawiać się może jako skutek np. zgonu bliskiej osoby, dolegliwości, straty pracy i innych nieszczęść (więcej patrz: teoria frustracji - agresji). O sile sytuacji stresujących (stresorów)szerzej patrz: stres.
Przykłady:
Orkiestra na Titanicu podobno grała do samego końca...
Nie mam pracy i przez wzgląd na tym oglądam non stop TV
Gdy jestem zmęczony, zdenerwowany albo smutny, włączam telewizor i przeskakuję bezmyślnie z kanału na kanał.
Palenie papierosów może być interpretowane jako fiksacja oralna, gdyż imituje ssanie piersi (szerzej patrz: etap oralna)
Na rozmowie kwalifikacyjnej albo gdy nie wiem co odpowiedzieć na egzaminie, powtarzam wciąż tę samą frazę