migrena co to znaczy
Migrena co to znaczy. Czym jest pojawiający się najczęściej w momencie dojrzewania, częściej u.

Czy przydatne?

Definicja Migrena

Co to znaczy Migrena: powtarzający się, pulsujący ból głowy, pojawiający się najczęściej w momencie dojrzewania, częściej u kobiet. Charakteryzuje się różnym stopniem nasilenia, czasem trwania i częstotliwością występowania. Bóle nasilają się pod wpływem emocji albo wysiłku fizycznego. Występuje światłowstręt, nadmierna wrażliwość na dźwięki i zapachy, występują także nudności i wymioty. Niekiedy przed wystąpieniem epizodu migrenowego, może pojawić się tak zwany aura, w formie parestezji, ubytków w polu widzenia, pojawienia się mroczków, niedowładu, afazji. Wg w najwyższym stopniu rozpowszechnionej teorii za fazę aury odpowiada skurcz naczyń mózgowych, który w dalszym etapie przechodzi w nadmierne ich rozszerzenie ze powiększoną przepuszczalnością ścian, doprowadzając do napadu bólowego. To jest dolegliwość dziedziczna.
Typy migreny
- Oczna (klasyczna) – przed wystąpieniem bólu zlokalizowanego w rejonie oczodołu, pojawiają się zaburzenia neurologiczne objawiające się połowiczym niedowidzeniem. Występuje także obniżona ostrość wzroku, a nawet całkowita krótkotrwała ślepota. Bardzo regularnie z bólami migrenowymi powiązane są nudności i wymioty.
- Okoporaźna – występują bóle głowy skojarzone z częściowym albo całkowitym porażeniem mięśni okoruchowych. Prowadzi to do opadnięcia powieki i upośledzenia ruchów gałek ocznych, co skutkuje podwójne widzenie.
- Porażenna (skojarzona) – występują okresowe pulsujące bóle głowy. Dodatkowo mogą wystąpić ogniskowe symptomy mózgowe pod postacią parestezji, afazji albo dyzartrii, niedowładów a również napady padaczki Jacksona i symptomy migreny okoporaźnej.
- Stan migrenowy – seryjnie powtarzające się napady poprzedzielane krótkimi przerwami, trwające nawet kilka godz.. Towarzyszą im: zaczerwienienie i pocenie skóry twarzy, występowanie obfitej wydzieliny z nosa i łzawienie.
- Śnieg optyczny - przewlekła aura migrenowa, której nie zawsze towarzyszy ból głowy.
- Z Aura-trwajaca zwykle do 3 godz.wystepuja porazenia wzroku,paralize rak,trudnosci w mowieniu,towarzyszy temu oczywwiscie wielki bol glowy