mikroekspresja co to znaczy
Mikroekspresja co to znaczy. Czym jest poprzez Paula Ekmana przy okazji badania wyrazów mimicznych.

Czy przydatne?

Definicja Mikroekspresja

Co to znaczy Mikroekspresja: (mikroekspresje). Zdarzenie odkryte i opisane poprzez Paula Ekmana przy okazji badania wyrazów mimicznych. To jest bardzo krótko trwająca (zazwyczaj poniżej jednej sekundy) pełna ekspresja mimiczna, charakterystyczna dla przeżywanej emocji. Pojawia się ona bez udziału świadomości i jest wyrazem rzeczywiście przeżywanego stanu emocjonalnego. W mikroekspresji cała twarz przybiera słowo charakterystyczny dla przeżywanej emocji. Mikroekspresje nie są zazwyczaj świadomie spostrzegane poprzez obserwatora, odkryto jednak, iż przy odpowiednim treningu przewarzająca część ludzi potrafi nauczyć się je zauważać na twarzy rozmówcy.
Ekman odkrył mikroekspresje obserwując nagraną na wideo kobietę, która przekonywała swojego lekarza psychiatrę, iż powinna otrzymać przepustkę. Twierdziła, iż jej depresja minęła i nie ma już zamiaru popełnić samobójstwa. Kobieta uśmiechała się i sprawiała wrażenie szczęśliwej. Na filmie oglądanym w zwolnionym tempie odkryto jednak, iż tuż przed uśmiechem na jej twarzy pojawiał się słowo smutku, charakterystyczny dla przeżywanej depresji. Dzisiaj wiadomo, iż mikroekspresje pojawiają się u większości ludzi.
Mikroekspresje należy odróżnić od ekspresji stłumionych, które trwają dłużej i są zazwyczaj uświadamiane poprzez nadawcę a w dalszym ciągu celowo maskowane (na przykład przez przybranie obojętnego wyrazu twarzy). Odbywa się tak wtedy gdy na przykład pewna osoba czuje satysfakcję, dowiedziawszy się o jakimś wydarzeniu, lecz nie chce jej ujawnić na twarzy. W ekspresjach stłumionych twarz zazwyczaj nie zdąży przybrać pełnego wyrazu mimicznego.
Mikroeskpresje należy również odróżnić od świadomie przybieranych wyrazów mimicznych, które nie ujawniają prawdziwych emocji lecz są rodzajem robienia miny, czy zakładaniem maski.
Materiały źródłowe:
Ekman P. (1997). Kłamstwo i jego wykrywanie w biznesie, polityce, małżeństwie. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN. ISBN 83-01-12344-3